A A A

Szukaj

A A A
Wersja kontrastowa
  1. Spotkania teatralne. Założenia

Teatr Rampa na Targówku współtworzy i odkrywa ludową i popkulturową tożsamość stolicy. W centrum uwagi naszej instytucji sytuuje się widz. Chcemy, aby różnorodne uczestniczki kultury, widzowie w każdym wieku, odwiedzając Teatr Rampa spotykali się z twórcami.  

Edukacja teatralna Teatru Rampa to spotkania oparte metodycznie na trzech filarach: 

  • tożsamości – badanej i doświadczanej przez uczestników i uczestniczki za pośrednictwem sztuki widowisk oraz świadomego obcowania z kulturą miejską.
  • empatii – pozwalająca dostrzec rozpoznania tożsamościowe uczestników i uczestniczek w sieci relacji w swoim, zmieniającym się otoczeniu. 
  • witalności – stymulowanej poprzez zabawę, przekształcająca formę w sposób adekwatny do wieku i indywidualnych potrzeb uczestniczek i uczestników działania teatralnego.
 
  1. Warsztaty po spektaklach

Po spektaklu “Kto z was chciałby rozweselić pechowego Nosorożca?” 

Rozweselacz

Czy dzieci sprawdzały już kto mieszka na baśniowym osiedlu pomiędzy Panem Smutkiem a Panią Radością? Czy mają zdanie na temat tego, jak urządzony powinien być dom Pana Smutka? Czy domyślają się, kto często odwiedza Panią Radość? 

W formule zabaw ruchowych i plastycznych porozmawiamy o emocjach i marzeniach bohaterów spektaklu i bohaterów warsztatów – przeanalizujemy ich postawy i wyciągniemy z nich wnioski. Poznamy terminy takie jak: empatia, współpraca, różnorodność. 

Grupa wiekowa 4-8 lat

Cena: 250 zł

Czas: 45-55 min. 

Po spektaklu "Dzień dziecka" 

Gry i zabawy w dorosłość

Kiedy obchodzi się „Dzień dorosłego”?

Pssst! Pssst! Mamy przed sobą pewne tajemnice. Teatr to przecież zabawa. Można w teatrze rozmawiać o tym, o czym się na co dzień nie rozmawia. Do czego nie przyzna się córeczka tatusia? Pani nauczycielka szepcze o jakimś tabu – czy to piłkarz? Może zawód? 

Uczniowie gotowi sprawdzać, kiedy kończy się dzieciństwo i co może pójść nie tak w tym procesie, proszeni są o pozostanie na widowni po spektaklu. 

Ze starszymi i chętnymi grupami omówimy terminy takie jak: dojrzałość, sprawczość, potrzeba i zachcianka. Częścią warsztatów jest zapoznawanie się z fragmentami Konwencji Praw Dziecka.

Grupa wiekowa 8-12 lat

Cena: 250 zł

Czas:  ok. 60 min. 

czas: ok. 45 min. 

Po spektaklu „Awantura o Basię”

Przedstawiona w sposób klasyczny adaptacja lektury Kornela Makuszyńskiego jest punktem wyjścia do stawiania wielu pytań natury teatralno-pedagogicznej. Wartymi uwagi są motywy, reakcje i kanony zachowań, tak bardzo odległe dla młodych ludzi kształtujących się w epoce cyfrowego wychowania demokratycznego. 

Na warsztacie podczas gier, zabaw darmowych zastanowimy się wspólnie: kiedy dzieci odgrywają aktorsko swoje role, a także jak buntują się i złoszczą grzeczne dziewczynki?  

Grupa wiekowa 8-12 lat

Cena: 250 zł

Czas:  ok. 60 min. 

czas: ok. 45 min. 

Po spektaklu „Przybysz” 

Przybywanie/Uciekanie – opowieści migracyjne

Spektakl „Przybysz”  to subtelna, muzyczna i oniryczna baśń o poszukiwaniu innego miejsca do życia – niż to, w którym przyszło się bohaterowi urodzić. Opowieść Przybysza to uniwersalna historia przekraczania granic geograficznych oraz emocjonalnych. Miłość, lęk, tęsknota, nadzieja, współczucie - stanowią matrycę dla rozumienia historii zaprezentowanej przez młody zespół studentów aktorstwa teatru muzycznego. 

Tylko w 2020 roku 280 mln ludzi udało się w podróż w nieznane, aby żyć lepiej lub po prostu przeżyć. Tytułowy „Przybysz” reprezentuje jedno z najważniejszych cywilizacyjnych doświadczeń, jakim jest migracja. 

Zapraszamy uczniów i nauczycieli szkół ponadpodstawowych na warsztat interpretacyjny. W programie spotkania: dyskusja, kreacja mapy wewnętrznych emigracji uczestników oraz analiza faktów związanych z globalną migracją. 

Grupa wiekowa 12-18 lat

Cena: 250 zł

Czas:  ok. 60 min. 

czas: ok. 45 min. 

 
  1. Lekcje teatralne:

Zrób sobie teatr – lekcja teatralnaZmienia się i wciela, ciągle przeobraża. Czy to scena? Czy to światło? Czy muzyka? Może aktor? 

Uczestnicy spotkania dowiedzą się, czym dla aktora jest postać, a czym rola. Zajęcia składają się z ciągu zabaw teatralnych, które przybliżają zawód aktora oraz uzmysławiają, z jakich elementów składa się spektakl. Podczas spotkania grupa inscenizuje swoje niepowtarzalne przedstawienie teatralne. 

Zabawy dostosowane do każdej grupy wiekowej

Cena: 250 zł

Czas: ok 60 min

Czego nie widać w teatrze – autorska lekcja Roberta Tondery

Doświadczony aktor teatralny, filmowy i dubbingowy, poeta, animator kultury z przygotowaniem pedagogicznym realizuje z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi warsztat dosłownie  uzmysławiający, jakie reguły rządzą teatrem oraz kim są ludzie odgrywające różnorodne – nieaktorskie – role w spektaklach teatralnych. W trakcie rozmaitych zabaw teatralnych, improwizacji i swobodnych rozmów uczniowie przekonują się w działaniu jak skomplikowanym organizmem jest teatr.

Zabawy dostosowane do każdej grupy wiekowej

Cena: 250 zł

Czas: ok 60 min

Rampa Travel – oprowadzanie po teatrze

Rampa  –  wiekowa, szlachetna musicalu królowa. Warszawski zabytek wyrastający w środku blokowiska widział już więcej niż oczy ucznia spędzającego rok na nauce on-line, bez blokady rodzicielskiej. Fakty, legendy, anegdoty i całkowicie zmyślone historie zdradzi naszym gościom jeden z aktorów naszego zespołu. 

Narracja dostosowana do każdej grupy wiekowej

Cena: 250 zł

Czas: ok 60 min

 
  1. Cykl warsztatowy:

Klasy III-VI
Legenda o zaczarowanym kapeluszu

Za kulisami sceny teatralnej zagubiło się już wiele postaci. Gdzie się podziała niania księżniczki tańczącej w świetle księżyca? Gdzie pies, który towarzyszył chłopcu w podroży przez las? Zapraszamy dzieci do uwalniania teatralnych bohaterów za pomocą swojej własnej wyobraźni. 

Zapraszamy na cykl 4 spotkań inspirowanych baśnioterapią. Celem warsztatów jest doświadczenie przez dzieci procesu, jakim jest tworzenie spektaklu.

  • Na pierwszym spotkaniu dzieci zainspirowane rekwizytami teatralnymi, swoimi snami i historiami o swoich bliskich - stworzą swoją własną opowieść, która stanowić będzie scenariusz. 
  • Tematem drugiego spotkania jest budowa postaci. Uczestnicy podejmą decyzje dramaturgiczne oraz zaprojektują kostiumy. 
  • Trzecie spotkanie poświęcimy konstrukcji makiety scenograficznej. 
  • Czwarte – inscenizacji.

Spotkania trwają od 60 do 75 minut

Cena: 1000 zł za cykl

Zapisy:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel.: +48 573 801 015 

Katarzyna Szumlas