Malarstwo Jerzego Tyburskiego - maj, czerwiec 2019
Jerzy Tyburski jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu. Studia na Wydziale Nauk Humanistycznych, Katedra Historii Sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Dyplom w 1989 r. W latach 1986-89 uczęszczał na zajęcia w pracowni malarstwa prof. Mariana Stelmasika i adiunkta Jacka Wojciechowskiego w Instytucie Wychowania Artystycznego na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Studia podyplomowe SGH Warszawa-dyplom Menadżer Kultury. Dwukrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków.
Jego twórczość obejmuje malarstwo i grafikę. Jest autorem wielu wystaw indywidualnych, brał udział również w wielu zbiorowych wystawach.
Nagrody i wyróżnienia
2002 – wyróżnienie miesięcznika Art&Business „Obraz roku 2001”
2004 – nagroda Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego „Autograf”
2010 – wyróżnienie, Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Konfrontacje”, Leszno
2013 -Zamojska Osobowość Roku „Morando”2012(nominacja)
2017- Odznaka Honorowa- „Zasłużony dla Kultury Polskiej”
Współpraca
Dom Aukcyjny Agra Art, Warszawa, Galeria Jackiewicz, Gdańsk
Prace w zbiorach
BWA-Galeria Zamojska, Galeria ZPAP w Lublinie, Muzeum Miasta Wrocław, Muzeum Kresów w Lubaczowie oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.
www.jerzytyburski.pl
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Sylwia Svorova Pawełkowicz
absolwentka warszawskiej ASP, malarka, kurator, badacz, konserwator.
Urodzona w Warszawie, maluje w czeskiej Pradze.
Wystawa "Kosmos polychromos" prezentuje obrazy z lat 2014-2018, tworzone w różnym czasie i wychodzące z różnych przemyśleń. Tytuł odzwierciedla wielość barw i wątków pojawiających się w prezentowanych pracach. "Kosmos" - to świat - w ciągłej przemianie i wiecznym poszukiwaniu. "Polychromos" - barwny, wielokolorowy, a więc różnorodny. Zestawienia barw i form tworzą na płótnie napięcia, które spotykam w życiu. Moje obrazy są reakcją na rzeczywistość - tę najbliższą i tę trochę odleglejszą. Stąd pojawiają się pejzaże, rośliny, znaki, przedmioty, które towarzyszą mi w życiu codziennym. Przewijają się wątki osobiste z geopolitycznymi; sytuacje, które wydały mi się w danej chwili ważne.
O malarzach niegdyś mówiło się, że chcą zatrzymać czas przeciwstawiając się siłom natury. Działając więc w zgodzie z naturą, chcę oddać nastrój chwili. Niektóre obrazy naznaczone są dynamiką, inne zaś przyjmują bardzo rygorystyczny język analityczny charakterystyczny dla betonowej nowoczesności. Na wystawie znajdą się zarówno obrazy tworzone w warunkach plenerowej improwizacji, jak i pełne skupienia studia wykonane w praskiej pracowni.